Dzsunicsi Koszuge, Japán budapesti nagykövete - aki november 16-án, a nagykövetségen adta át az elismerést Pinczés Istvánnak -, a debreceni ünnepségen meleg szavakkal méltatta a magyar rendező a japán-magyar színházi kapcsolatok érdekében, illetve a két ország közötti kulturális kapcsolatok terén az elmúlt 35 évben tett munkáját.

Komolay Szabolcs, Debrecen kulturális alpolgármestere a Vojtina Bábszínházban rendezett ünnepségen felidézte: a Pinczés István vezette Debreceni Színjátszó Stúdió 1981-ben egy New York-i színházi fesztiválon mutatta be Csehov leánykérés című komédiáját, s ugyanott, ugyanazt a darabot mutatta be a japán tojamai Bungezia színház társulata, Koizumi Hirosi vezetésével.

A két színházi vezető találkozása hosszan tartó barátsághoz és együttműködéshez vezetett, s az amatőr színházi kapcsolat az elmúlt 35 évben széleskörű kulturális cserekapcsolattá terebélyesedett - tette hozzá.

Pinczés István, a Debreceni Színjátszó Stúdió igazgatója, a Csokonai Színház egykori főrendezője és megbízott igazgatója utóbbi alátámasztására elmondta: az elmúlt évtizedekben Tojamából 95 alkalommal összesen 1722 japán művész érkezett Magyarországra, míg hazánkból 84 alkalommal 604 művész vendégszerepelt Japánban.

Pinczés Istvánt - aki az első külföldiként kapta meg színházrendezői és kulturális kapcsolatépítő tevékenységéért a japán császári kitüntetést - levélben köszöntötte Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára.